Change to from

State Representatives from Lake County–All Holders

# Office Holder Counties/District Party Tenure Start Reason End Reason
1   Jeremiah Hamell Lake, Newton, Porter Whig Dec 4, 1837 to Dec 3, 1838 General Election
2   George Cline Lake, Newton, Porter Democratic Dec 3, 1838 to Dec 2, 1839 General Election
3   Lewis Warriner Lake, Newton, Porter Democratic Dec 2, 1839 to Dec 7, 1840 General Election
4   Seneca Ball Lake, Newton, Porter Whig Dec 7, 1840 to Dec 6, 1841 General Election
5   Lewis Warriner Lake, Porter Democratic Dec 6, 1841 to Dec 5, 1842 General Election
6   Adam S. Campbell Lake, Porter Democratic Dec 5, 1842 to Dec 4, 1843 General Election
7   Alexander McDonald Lake, Porter Democratic Dec 4, 1843 to Dec 2, 1844 General Election
8   Samuel I. Anthony Lake, Porter Democratic Dec 2, 1844 to Dec 1, 1845 General Election
9   Alexander McDonald Lake, Porter Democratic Dec 1, 1845 to Dec 7, 1846 General Election
10   Harvey E. Woodruff Lake, Porter Democratic Dec 7, 1846 to Dec 6, 1847 General Election
11   Alexander McDonald Lake, Porter Democratic Dec 6, 1847 to Dec 4, 1848 General Election
12   Benjamin N. Spencer Lake, Porter Democratic Dec 4, 1848 to Dec 3, 1849 General Election
13   Lewis Warriner Lake, Porter Democratic Dec 3, 1849 to Dec 30, 1850 General Election
14   William M. Harrison Lake, Porter Democratic Dec 30, 1850 to Dec 1, 1851 General Election Redistricting
15   Alexander McDonald Lake Democratic Dec 1, 1851 to Nov 8, 1854 General Election
16   David Turner Lake Indiana People's Party Nov 8, 1854 to Nov 5, 1856 General Election
17   Alexander McDonald Lake Republican Nov 5, 1856 to Nov 3, 1858 General Election
18   Elihu Griffin Lake Republican Nov 3, 1858 to Nov 7, 1860 General Election
19   Bartlett Woods Lake Republican Nov 7, 1860 to Nov 5, 1862 General Election
20   David K. Pettibone Lake Republican Nov 5, 1862 to Nov 9, 1864 General Election
21   Bartlett Woods Lake Republican Nov 9, 1864 to Nov 7, 1866 General Election
22   Hiram Wason Lake Republican Nov 7, 1866 to Nov 4, 1868 General Election
23   Elisha Chapman Field Lake Republican Nov 4, 1868 to Nov 9, 1870 General Election
24   Martin Miller Wood Lake Republican Nov 9, 1870 to Nov 4, 1874 General Election
25   Samuel Ames Lake Republican Nov 4, 1874 to Nov 6, 1878 General Election
26   Thaddeus Seymour Fancher Lake Republican Nov 6, 1878 to Nov 8, 1882 General Election
27   Harvey Pettibone Lake Republican Nov 8, 1882 to Nov 5, 1884 General Election
28   August Klaas Lake Democratic Nov 5, 1884 to Nov 3, 1886 General Election
29   Joseph A. Little Lake Republican Nov 3, 1886 to Nov 7, 1888 General Election
30   Henry H. Ragon Lake Republican Nov 7, 1888 to Nov 5, 1890 General Election
31   Adam R. Ebert Lake Democratic Nov 5, 1890 to Nov 9, 1892 General Election
32   Jerome Dinwiddie Lake Republican Nov 9, 1892 to Nov 4, 1896 General Election
33   William H. Rifenburg Lake Republican Nov 4, 1896 to Nov 7, 1900 General Election
34   Armanis Francis Knotts Jasper, Lake Republican Nov 9, 1898 to Nov 7, 1900 General Election
35   John N. Beckman Jasper, Lake Republican Nov 7, 1900 to Nov 5, 1902 General Election Ran in Other District
   John George Erdlitz Lake Republican Nov 7, 1900 to Nov 5, 1902 General Election
37   John N. Beckman Lake Republican Nov 5, 1902 to Nov 7, 1906 General Election
   Jesse Everett Wilson Jasper, Lake Republican Nov 5, 1902 to Nov 7, 1906 General Election
39   Schuyler Colfax Dwyer Lake, Newton Republican Nov 7, 1906 to Nov 4, 1908 General Election
   Edward Simon Lake, Newton Democratic Nov 7, 1906 to Nov 4, 1908 General Election Lost Reelection Bid
41   William H. Kliver Lake, Newton Republican Nov 4, 1908 to Nov 9, 1910 General Election
   Edward W. Wickey Lake Republican Nov 4, 1908 to Nov 9, 1910 General Election
43   Willard Bayard Van Horne, Sr. Lake, Newton Republican Nov 9, 1910 to Nov 8, 1916 General Election
   Michael Grimmer Lake Republican Nov 9, 1910 to Nov 6, 1912 General Election
45   Barney Andrew Carter Lake Democratic Nov 6, 1912 to Nov 4, 1914 General Election
46   Edwin C. Davis Lake Republican Nov 4, 1914 to Nov 6, 1918 General Election
47   Jay Glenn Harris Lake Republican Nov 8, 1916 to Nov 5, 1930 General Election
   James I. Day Lake Republican Nov 8, 1916 to Nov 5, 1924 General Election
   John Jay Overmyer Lake, Porter Republican Nov 8, 1916 to Nov 8, 1922 General Election
   Andrew Henry Sambor Lake Republican Nov 8, 1916 to Nov 3, 1920 General Election
51   Otto Glenn Fifield Lake Republican Nov 6, 1918 to Nov 8, 1922 General Election
52   Oscar Alexander Ahlgren Lake Republican Nov 3, 1920 to Nov 5, 1924 General Election
53   John William Thiel Lake Republican Nov 8, 1922 to Nov 5, 1930 General Election
   William Austin Hill Lake, Porter Republican Nov 8, 1922 to Nov 3, 1926 General Election
   William M. Love Lake Republican Nov 8, 1922 to Nov 5, 1924 General Election
56   Henry F. Battermann Lake Republican Nov 5, 1924 to Nov 5, 1930 General Election
   Frederick George Lisius Lake Republican Nov 5, 1924 to Nov 3, 1926 General Election
   Willis Emery Roe Lake Republican Nov 5, 1924 to Nov 3, 1926 General Election
59   Oscar Alexander Ahlgren Lake Republican Nov 3, 1926 to Nov 5, 1930 General Election
   Thomas Grant Lake Republican Nov 3, 1926 to Nov 5, 1930 General Election
   John W. Scott Lake, Porter Republican Nov 3, 1926 to Nov 5, 1930 General Election
62   Balthasar Hoffman Lake, Porter Democratic Nov 5, 1930 to Nov 8, 1944 General Election
   John Floyd Cory Lake Democratic Nov 5, 1930 to Nov 7, 1934 General Election
   John Clinn Ellyson Lake Democratic Nov 5, 1930 to Nov 7, 1934 General Election
   Fred Albert Egan Lake Democratic Nov 5, 1930 to Nov 9, 1932 General Election Ran For Other Office
   John E. Fary Lake Democratic Nov 5, 1930 to Nov 9, 1932 General Election
   Walter Edward Stanton Lake Democratic Nov 5, 1930 to Nov 9, 1932 General Election
68   Martin Joseph Downey Lake Democratic Nov 9, 1932 to Nov 9, 1938 General Election
   Robert L. Stanton Lake Democratic Nov 9, 1932 to Nov 4, 1936 General Election
   Christian T. Lassen Lake Democratic Nov 9, 1932 to Nov 7, 1934 General Election
71   John Eugene Roszkowski Lake Democratic Nov 7, 1934 to Nov 9, 1938 General Election
   Joseph Edward Klen Lake Democratic Nov 7, 1934 to Nov 4, 1936 General Election
   William Crocker Morris, Jr. Lake Democratic Nov 7, 1934 to Nov 4, 1936 General Election
74   Russell N. Gavit Lake Democratic Nov 4, 1936 to Nov 4, 1942 General Election
   Joseph Klein Lake Democratic Nov 4, 1936 to Nov 6, 1940 General Election
   Thomas William Callahan Lake Democratic Nov 4, 1936 to Nov 9, 1938 General Election
77   Edward Leo Chubinski Lake Democratic Nov 9, 1938 to Nov 4, 1942 General Election
   Joseph Edward Klen Lake Democratic Nov 9, 1938 to Nov 4, 1942 General Election
   Warren Barney McAfee Lake Democratic Nov 9, 1938 to Nov 6, 1940 General Election
80   James Sherman Hunter Lake Democratic Nov 6, 1940 to Sep 15, 1965 General Election Died
   Frank J. O'Rourke Lake Democratic Nov 6, 1940 to Nov 6, 1946 General Election
82   Bernadine (Betty) Malinka Lake Democratic Nov 4, 1942 to Nov 3, 1948 General Election
   McMannomy (Mick) Coffing Lake Democratic Nov 4, 1942 to Nov 8, 1944 General Election
   Martin Joseph Downey Lake Democratic Nov 4, 1942 to Nov 8, 1944 General Election
85   James M. Callahan Lake Democratic Nov 8, 1944 to Nov 6, 1946 General Election
   Louis Frank Churilla Lake, Porter Democratic Nov 8, 1944 to Nov 6, 1946 General Election
   Stanley Kwiat Lake Democratic Nov 8, 1944 to Nov 6, 1946 General Election
88   Joseph Klein Lake Democratic Nov 6, 1946 to Nov 3, 1954 General Election
   Walter Anthony Baran Lake Democratic Nov 6, 1946 to Nov 3, 1948 General Election Ran For Other Office
   Martin Joseph Downey Lake Democratic Nov 6, 1946 to Nov 3, 1948 General Election
   Clyde Hunter, Sr. Lake, Porter Republican Nov 6, 1946 to Nov 3, 1948 General Election
92   Samuel Joseph Bushemi Lake Democratic Nov 3, 1948 to Nov 3, 1954 General Election
   Louis Frank Churilla Lake Democratic Nov 3, 1948 to Jun 7, 1954 General Election Died
   Nick Balog, Jr. Lake, Porter Democratic Nov 3, 1948 to Nov 8, 1950 General Election
   Carl Franklin Davis Lake Democratic Nov 3, 1948 to Nov 8, 1950 General Election
96   Bernadine (Betty) Malinka Lake Democratic Nov 8, 1950 to Nov 7, 1956 General Election
   Peter Dyni Bartock, Sr. Lake, Porter Democratic Nov 8, 1950 to Nov 3, 1954 General Election
   Vacant Lake Jun 7, 1954 to Nov 3, 1954
98   William E. Babincsak Lake Democratic Nov 3, 1954 to Nov 9, 1966 General Election Redistricting
   Mildred Kopack Churilla Lake Democratic Nov 3, 1954 to Nov 7, 1962 General Election
   Joseph Edward Klen Lake Democratic Nov 3, 1954 to Nov 7, 1962 General Election
   Alice Mathias Sabo Brown Lake, Porter Democratic Nov 3, 1954 to Nov 7, 1956 General Election
102   Carl Edward Bell Lake, Porter Republican Nov 7, 1956 to Nov 5, 1958 General Election
   Edward Phillip Keck Lake Republican Nov 7, 1956 to Nov 5, 1958 General Election Ran For Other Office
104   Nick Balog, Jr. Lake, Porter Democratic Nov 5, 1958 to Nov 9, 1960 General Election
   Marion J. Bushemi Lake Democratic Nov 5, 1958 to Nov 9, 1960 General Election
106   Anna Maloney Lake Democratic Nov 9, 1960 to Nov 9, 1966 General Election Redistricting
   Paul John Hric Lake, Porter Democratic Nov 9, 1960 to Nov 4, 1964 General Election
108   Marion J. Bushemi Lake Democratic Nov 7, 1962 to Nov 9, 1966 General Election Redistricting
   Benjamin John Lesniak, Jr. Lake Democratic Nov 7, 1962 to Nov 9, 1966 General Election Redistricting
110   Nickolas V. Angel Lake Democratic Nov 4, 1964 to Nov 9, 1966 General Election Redistricting
   Victoria Caesar Lake Democratic Nov 4, 1964 to Nov 9, 1966 General Election Redistricting
   Arthur R. Murakowski Lake Democratic Nov 4, 1964 to Nov 9, 1966 General Election Redistricting
   Edward J. Raskosky Lake Democratic Nov 4, 1964 to Nov 9, 1966 General Election
   Francis T. Grandys Lake Democratic Nov 4, 1964 to Aug 10, 1965 General Election Resigned
   Vacant Lake Aug 10, 1965 to Nov 9, 1966
   Vacant Lake Sep 15, 1965 to Nov 9, 1966
115   Paul John Hric District 1 Democratic Nov 9, 1966 to Nov 3, 1982 General Election Redistricting
   Phillip Eugene Bainbridge District 1 Democratic Nov 9, 1966 to Nov 8, 1972 General Election Redistricting
   Marion J. Bushemi District 1 Democratic Nov 9, 1966 to Nov 8, 1972 General Election Redistricting
   Anna Maloney District 1 Democratic Nov 9, 1966 to Nov 8, 1972 General Election
   Arthur R. Murakowski District 1 Democratic Nov 9, 1966 to Nov 8, 1972 General Election
   William E. Babincsak District 1 Democratic Nov 9, 1966 to Nov 4, 1970 General Election
   Walter Andrew Baran District 1 Democratic Nov 9, 1966 to Nov 4, 1970 General Election
   Adam Benjamin, Jr. District 1 Democratic Nov 9, 1966 to Nov 4, 1970 General Election Ran For Other Office
   Nickolas V. Angel District 1 Democratic Nov 9, 1966 to Nov 6, 1968 General Election
   Victoria Caesar District 1 Democratic Nov 9, 1966 to Nov 6, 1968 General Election
   Benjamin John Lesniak, Jr. District 1 Democratic Nov 9, 1966 to Nov 6, 1968 General Election
126   Richard John Lesniak District 1 Democratic Nov 6, 1968 to Nov 8, 1972 General Election
   Anthony J. Zaleski, Jr. District 1 Democratic Nov 6, 1968 to Nov 8, 1972 General Election Redistricting
   Jose Arredondo District 1 Democratic Nov 6, 1968 to Nov 4, 1970 General Election
129   John Francis Mahoney District 1 Democratic Nov 4, 1970 to Aug 11, 1973 General Election Died
   Walter Louis Baran District 1 Democratic Nov 4, 1970 to Nov 8, 1972 General Election
   Victoria Caesar District 1 Democratic Nov 4, 1970 to Nov 8, 1972 General Election
   Chester F. Dobis District 1 Democratic Nov 4, 1970 to Nov 8, 1972 General Election Redistricting
133   Anthony J. Zaleski, Jr. District 2 Democratic Nov 8, 1972 to Nov 3, 1982 General Election
   Chester F. Dobis District 3 Democratic Nov 8, 1972 to Nov 3, 1982 General Election Redistricting
   Jerome James Reppa District 4 Republican Nov 8, 1972 to Nov 3, 1982 General Election Redistricting
   Elwood Brown Fifield District 4 Republican Nov 8, 1972 to Sep 8, 1979 General Election Died
   Jewell Gene Harris District 5 Democratic Nov 8, 1972 to Nov 8, 1978 General Election
   Phillip Eugene Bainbridge District 2 Democratic Nov 8, 1972 to Jun 15, 1978 General Election Resigned
   Marion J. Bushemi District 3 Democratic Nov 8, 1972 to Nov 5, 1976 General Election Died
   John Reginald Larson District 6 Republican Nov 8, 1972 to Nov 3, 1976 General Election
   Steve L. Collins District 6 Republican Nov 8, 1972 to Nov 6, 1974 General Election
   Robert L. Freeland, Jr. District 5 Democratic Nov 8, 1972 to Nov 6, 1974 General Election
   Vacant District 1 Aug 11, 1973 to Sep 5, 1973
143   Donnabelle Louise Rentner Mahoney District 1 Democratic Sep 5, 1973 to Nov 3, 1976 Appointed by Caucus
144   Katie Beatrice Greene Hall District 5 Democratic Nov 6, 1974 to Nov 3, 1976 General Election Ran For Other Office
   Gregory Strahl Reising District 6 Democratic Nov 6, 1974 to Nov 3, 1976 General Election
146   Steve L. Collins District 6 Republican Nov 3, 1976 to Nov 3, 1982 General Election
   Rayfield Fisher District 5 Democratic Nov 3, 1976 to Nov 5, 1980 General Election
   Esther Marie Bulza Wilson District 6 Democratic Nov 3, 1976 to Nov 5, 1980 General Election
   Arthur R. Murakowski District 1 Democratic Nov 3, 1976 to Nov 8, 1978 General Election
   Vacant District 3 Nov 5, 1976 to Dec 11, 1976
150   William Drozda District 3 Democratic Dec 11, 1976 to Nov 3, 1982 Appointed by Caucus
151   Peter Katic District 2 Democratic Jun 15, 1978 to Nov 3, 1982 Appointed by Caucus Redistricting
   Vacant District 2 Jun 15, 1978 to Jul 15, 1978
152   Carolyn Allan Brown J. Mosby District 5 Democratic Nov 8, 1978 to Nov 3, 1982 General Election Redistricting
   Mary Jean Miller Pettersen District 1 Democratic Nov 8, 1978 to Nov 3, 1982 General Election Redistricting
   Vacant District 4 Sep 8, 1979 to Oct 9, 1979
154   Esther Lillian Harper Fifield District 4 Republican Oct 9, 1979 to Nov 3, 1982 Appointed by Caucus Redistricting
155   Ralph Donald Ayres District 6 Republican Nov 5, 1980 to Nov 3, 1982 General Election Redistricting
   Jules Blake Taylor District 5 Democratic Nov 5, 1980 to Jan 7, 1981 General Election Ruled Ineligible to Serve
   Vacant District 5 Jan 7, 1981 to Feb 4, 1981
157   Rayfield Fisher District 5 Democratic Feb 4, 1981 to Nov 3, 1982 Appointed by Caucus
158   Chester F. Dobis District 13 Democratic Nov 3, 1982 to Nov 7, 2012 General Election Did Not Run
   Esther Marie Bulza Wilson District 10 Democratic Nov 3, 1982 to Nov 4, 1998 General Election Did Not Run
   Walter John Roorda District 16 Republican Nov 3, 1982 to Jun 4, 1993 General Election Died
   Paul John Hric District 11 Democratic Nov 3, 1982 to Nov 4, 1992 General Election Lost Renomination Bid
   Ralph Donald Ayres District 10 Republican Nov 3, 1982 to Nov 4, 1992 General Election Redistricting
   Charlie Brown District 14 Democratic Nov 3, 1982 to Nov 4, 1992 General Election Redistricting
   Earl Lynn Harris District 12 Democratic Nov 3, 1982 to Nov 4, 1992 General Election Redistricting
   Jerome James Reppa District 15 Republican Nov 3, 1982 to Nov 7, 1990 General Election Did Not Run
   Esther Lillian Harper Fifield District 15 Republican Nov 3, 1982 to Nov 7, 1990 General Election Did Not Run
   Mary Jean Miller Pettersen District 11 Democratic Nov 3, 1982 to Nov 5, 1986 General Election Lost Renomination Bid
   Peter Katic District 12 Democratic Nov 3, 1982 to Nov 22, 1983 General Election Resigned
   Carolyn Allan Brown J. Mosby District 14 Democratic Nov 3, 1982 to Nov 20, 1982 General Election Assumed Other Office
   Vacant District 14 Nov 20, 1982 to Dec 11, 1982
170   Earline Smith Rogers District 14 Democratic Dec 11, 1982 to Feb 1, 1990 Appointed by Caucus Assumed Other Office
   Vacant District 12 Nov 22, 1983 to Dec 19, 1983
171   Jesse Michael Villalpando, Jr. District 12 Democratic Dec 19, 1983 to Jul 1, 2000 Appointed by Caucus Judicial Appointment
172   John S. Matonovich District 11 Democratic Nov 5, 1986 to Nov 9, 1994 General Election Ran For Other Office
   Vacant District 14 Feb 1, 1990 to Feb 11, 1990
173   Vernon G. Smith District 14 Democratic Feb 11, 1990 to Present Appointed by Caucus Present
174   Timothy Fesko District 15 Republican Nov 7, 1990 to Oct 7, 1999 General Election Resigned
   James Conlon District 15 Republican Nov 7, 1990 to Nov 4, 1992 General Election Redistricting
176   Charlie Brown District 3 Democratic Nov 4, 1992 to Nov 7, 2018 General Election Did Not Run
   Earl Lynn Harris District 2 Democratic Nov 4, 1992 to Mar 23, 2015 General Election Died
   Ron Tabaczynski District 1 Democratic Nov 4, 1992 to Nov 4, 1998 General Election Did Not Run
   James Conlon District 19 Republican Nov 4, 1992 to Nov 6, 1996 General Election Did Not Run
180   Dan C. Stevenson District 11 Democratic Nov 9, 1994 to Nov 7, 2012 General Election Did Not Run
181   Linda Lawson District 1 Democratic Nov 6, 1996 to Nov 7, 2018 General Election Did Not Run
   Vacant District 15 Oct 7, 1999 to Oct 20, 1999
182   Dan Dumezich District 15 Republican Oct 20, 1999 to Nov 6, 2002 Appointed by Caucus Did Not Run
183   John Aguilera District 12 Democratic Jul 1, 2000 to Nov 8, 2006 Appointed by Caucus Did Not Run
184   Don Lehe District 15 Republican Nov 6, 2002 to Nov 7, 2012 General Election Redistricting
   Robert D. Kuzman District 19 Democratic Nov 6, 2002 to Jun 26, 2007 General Election Resigned
   Ralph Donald Ayres District 4 Republican Nov 6, 2002 to Nov 8, 2006 General Election Did Not Run
187   Mara Candelaria Reardon District 12 Democratic Nov 8, 2006 to Nov 5, 2014 General Election Lost Reelection Bid
   Vacant District 19 Nov 8, 2006 to Jul 9, 2007 General Election
188   Hal Slager District 15 Republican Jul 9, 2007 to Nov 7, 2018 Appointed by Caucus Lost Reelection Bid
189   Rick Niemeyer District 11 Republican Nov 7, 2012 to Nov 5, 2014 General Election Ran For Other Office
   Shelli VanDenburgh District 19 Democratic Nov 7, 2012 to Nov 5, 2014 General Election Lost Reelection Bid
   Charles (Chuck) A. Moseley District 10 Democratic Nov 7, 2012 to Present General Election Present
192   Julie Olthoff District 19 Republican Nov 5, 2014 to Nov 7, 2018 General Election Lost Reelection Bid
   William Fine District 12 Republican Nov 5, 2014 to Nov 9, 2016 General Election Lost Reelection Bid
   Michael Ayelsworth District 11 Republican Nov 5, 2014 to Present General Election Present
   Vacant District 2 Mar 23, 2015 to Apr 20, 2015
195   Donna Harris District 2 Democratic Apr 20, 2015 to Nov 9, 2016 Appointed by Caucus Did Not Run
196   Earl Lynn Harris, Jr. District 2 Democratic Nov 9, 2016 to Present General Election Present
   Mara Candelaria Reardon District 12 Democratic Nov 9, 2016 to Present General Election Present
198   Lisa Beck District 19 Democratic Nov 7, 2018 to Present General Election Present
   Ragen Hatcher District 3 Democratic Nov 7, 2018 to Present General Election Present
   Carolyn B. Jackson District 1 Democratic Nov 7, 2018 to Present General Election Present
   Chris Chyung District 15 Democratic Nov 7, 2018 to Present General Election Present