Change to from

State Representatives from Porter County–All Holders

# Office Holder Counties/District Party Tenure Start Reason End Reason
1   Jonathan A. Liston LaPorte, Newton, Porter, St. Joseph, Starke, Fulton, Marshall, Pulaski Dec 1, 1834 to Dec 7, 1835 General Election Switched Parties
   Jonathan A. Liston LaPorte, Newton, Porter, St. Joseph, Starke, Fulton, Marshall, Pulaski Whig Dec 7, 1835 to Dec 5, 1836 General Election Ran For Other Office
2   Benjamin McCarty Newton, Porter Whig Dec 5, 1836 to Dec 4, 1837 General Election
3   Jeremiah Hamell Lake, Newton, Porter Whig Dec 4, 1837 to Dec 3, 1838 General Election
4   George Cline Lake, Newton, Porter Democratic Dec 3, 1838 to Dec 2, 1839 General Election
5   Lewis Warriner Lake, Newton, Porter Democratic Dec 2, 1839 to Dec 7, 1840 General Election
6   Seneca Ball Lake, Newton, Porter Whig Dec 7, 1840 to Dec 6, 1841 General Election
7   Lewis Warriner Lake, Porter Democratic Dec 6, 1841 to Dec 5, 1842 General Election
8   Adam S. Campbell Lake, Porter Democratic Dec 5, 1842 to Dec 4, 1843 General Election
9   Alexander McDonald Lake, Porter Democratic Dec 4, 1843 to Dec 2, 1844 General Election
10   Samuel I. Anthony Lake, Porter Democratic Dec 2, 1844 to Dec 1, 1845 General Election
11   Alexander McDonald Lake, Porter Democratic Dec 1, 1845 to Dec 7, 1846 General Election
12   Harvey E. Woodruff Lake, Porter Democratic Dec 7, 1846 to Dec 6, 1847 General Election
13   Alexander McDonald Lake, Porter Democratic Dec 6, 1847 to Dec 4, 1848 General Election
14   Benjamin N. Spencer Lake, Porter Democratic Dec 4, 1848 to Dec 3, 1849 General Election
15   Lewis Warriner Lake, Porter Democratic Dec 3, 1849 to Dec 30, 1850 General Election
16   William M. Harrison Lake, Porter Democratic Dec 30, 1850 to Dec 1, 1851 General Election Redistricting
   William M. Harrison Porter Democratic Dec 1, 1851 to Feb 28, 1852 General Election Resigned
   Vacant Porter Feb 28, 1852 to May 15, 1852
17   Andrew Barrett Price Porter Whig May 15, 1852 to Nov 3, 1852 Special Election
18   Gideon S. Brecount Porter Democratic Nov 3, 1852 to Nov 8, 1854 General Election
19   Artillus V. Bartholomew Porter Indiana People's Party Nov 8, 1854 to Nov 5, 1856 General Election
20   Andrew Barrett Price Porter Republican Nov 5, 1856 to Nov 3, 1858 General Election
21   Thomas Jefferson Merrifield Porter Democratic Nov 3, 1858 to Nov 7, 1860 General Election
22   Robert Alexander Cameron Porter Republican Nov 7, 1860 to Nov 5, 1862 General Election
23   Levi A. Cass Porter Republican Nov 5, 1862 to Nov 9, 1864 General Election
24   Firman Church Porter Republican Nov 9, 1864 to Nov 7, 1866 General Election Ran For Other Office
25   John F. McCarthy Porter Republican Nov 7, 1866 to Nov 4, 1868 General Election
26   Gilbert Ashville Pierce Porter Republican Nov 4, 1868 to Nov 9, 1870 General Election
27   William Henry Calkins Porter Republican Nov 9, 1870 to Nov 6, 1872 General Election
28   Theophilus Crumpacker Porter Republican Nov 6, 1872 to Nov 6, 1878 General Election
29   Samuel S. Skinner Porter Republican Nov 6, 1878 to Nov 8, 1882 General Election
30   Marquis L. McClelland Porter Republican Nov 8, 1882 to Nov 3, 1886 General Election
31   Nelson Barnard Porter Republican Nov 3, 1886 to Nov 5, 1890 General Election
32   Clement J. Kern Porter Democratic Nov 5, 1890 to Nov 9, 1892 General Election
33   George C. Gregg Porter Republican Nov 9, 1892 to Nov 4, 1896 General Election
34   Leigh Graves Furness Porter Republican Nov 4, 1896 to Nov 7, 1900 General Election
35   Elwood Eldenne Small Porter Republican Nov 7, 1900 to Nov 5, 1902 General Election
36   John Newton Patton Porter Republican Nov 5, 1902 to Nov 7, 1906 General Election
37   Gustave H. Grieger LaPorte, Porter Republican Nov 7, 1906 to Nov 6, 1912 General Election
38   William Pierce Miller LaPorte, Porter Democratic Nov 6, 1912 to Nov 4, 1914 General Election
39   John Jay Overmyer LaPorte, Porter Republican Nov 4, 1914 to Nov 8, 1916 General Election Redistricting
   John Jay Overmyer Lake, Porter Republican Nov 8, 1916 to Nov 8, 1922 General Election
40   William Austin Hill Lake, Porter Republican Nov 8, 1922 to Nov 3, 1926 General Election
41   John W. Scott Lake, Porter Republican Nov 3, 1926 to Nov 5, 1930 General Election
42   Balthasar Hoffman Lake, Porter Democratic Nov 5, 1930 to Nov 8, 1944 General Election
43   Louis Frank Churilla Lake, Porter Democratic Nov 8, 1944 to Nov 6, 1946 General Election
44   Clyde Hunter, Sr. Lake, Porter Republican Nov 6, 1946 to Nov 3, 1948 General Election
45   Nick Balog, Jr. Lake, Porter Democratic Nov 3, 1948 to Nov 8, 1950 General Election
46   Peter Dyni Bartock, Sr. Lake, Porter Democratic Nov 8, 1950 to Nov 3, 1954 General Election
47   Alice Mathias Sabo Brown Lake, Porter Democratic Nov 3, 1954 to Nov 7, 1956 General Election
48   Carl Edward Bell Lake, Porter Republican Nov 7, 1956 to Nov 5, 1958 General Election
49   Nick Balog, Jr. Lake, Porter Democratic Nov 5, 1958 to Nov 9, 1960 General Election
50   Paul John Hric Lake, Porter Democratic Nov 9, 1960 to Nov 4, 1964 General Election
51   Robert D. Anderson Porter Republican Nov 4, 1964 to Nov 9, 1966 General Election
52   Kenneth King Telle District 2 Republican Nov 9, 1966 to Nov 8, 1972 General Election Ran For Other Office
   Quentin Albert Blachly District 2 Republican Nov 9, 1966 to Nov 6, 1968 General Election
54   Walter John Roorda District 2 Republican Nov 6, 1968 to Nov 8, 1972 General Election Redistricting
   Walter John Roorda District 19 Republican Nov 8, 1972 to Nov 3, 1982 General Election Redistricting
   John Reginald Larson District 6 Republican Nov 8, 1972 to Nov 3, 1976 General Election
   Steve L. Collins District 6 Republican Nov 8, 1972 to Nov 6, 1974 General Election
57   Gregory Strahl Reising District 6 Democratic Nov 6, 1974 to Nov 3, 1976 General Election
58   Steve L. Collins District 6 Republican Nov 3, 1976 to Nov 3, 1982 General Election
   Esther Marie Bulza Wilson District 6 Democratic Nov 3, 1976 to Nov 5, 1980 General Election
60   Ralph Donald Ayres District 6 Republican Nov 5, 1980 to Nov 3, 1982 General Election Redistricting
61   Esther Marie Bulza Wilson District 10 Democratic Nov 3, 1982 to Nov 4, 1998 General Election Did Not Run
   Walter John Roorda District 16 Republican Nov 3, 1982 to Jun 4, 1993 General Election Died
   Mary Kay McMahon Budak District 9 Republican Nov 3, 1982 to Nov 4, 1992 General Election Redistricting
   Anita Olga Albu Bowser District 9 Democratic Nov 3, 1982 to Nov 4, 1992 General Election Ran For Other Office
   Ralph Donald Ayres District 10 Republican Nov 3, 1982 to Nov 4, 1992 General Election Redistricting
66   James Conlon District 19 Republican Nov 4, 1992 to Nov 6, 1996 General Election Did Not Run
67   Duane F. Cheney District 10 Democratic Nov 6, 1996 to Jun 27, 2007 General Election Resigned
68   Robert D. Kuzman District 19 Democratic Nov 6, 2002 to Jun 26, 2007 General Election Resigned
   Mary Kay McMahon Budak District 20 Republican Nov 6, 2002 to Nov 8, 2006 General Election Lost Renomination Bid
   Ralph Donald Ayres District 4 Republican Nov 6, 2002 to Nov 8, 2006 General Election Did Not Run
   Vacant District 19 Nov 8, 2006 to Jul 9, 2007 General Election
   Vacant District 10 Jun 27, 2007 to Jul 9, 2007
71   Jack Clem District 10 Democratic Jul 9, 2007 to Oct 5, 2007 Appointed by Caucus Died
   Vacant District 10 Oct 5, 2007 to Oct 27, 2007
72   Gregory Simms District 10 Democratic Oct 27, 2007 to Nov 5, 2008 Appointed by Caucus Lost Renomination Bid
73   Scott D. Pelath District 9 Democratic Nov 5, 2008 to Nov 7, 2018 General Election Did Not Run
74   Shelli VanDenburgh District 19 Democratic Nov 7, 2012 to Nov 5, 2014 General Election Lost Reelection Bid
   Rick Niemeyer District 11 Republican Nov 7, 2012 to Nov 5, 2014 General Election Ran For Other Office
   Edmond Soliday District 4 Republican Nov 7, 2012 to Present General Election Present
   Charles (Chuck) A. Moseley District 10 Democratic Nov 7, 2012 to Present General Election Present
78   Julie Olthoff District 19 Republican Nov 5, 2014 to Nov 7, 2018 General Election Lost Reelection Bid
   Michael Ayelsworth District 11 Republican Nov 5, 2014 to Present General Election Present
80   Lisa Beck District 19 Democratic Nov 7, 2018 to Present General Election Present
   Patricia (Pat) Boy District 9 Democratic Nov 7, 2018 to Present General Election Present