Change to from

State Senators from Lake County–All Holders

# Office Holder Counties/District Party Tenure Start Reason End Reason
1   Charles William Cathcart Lake, LaPorte, Newton, Porter, Pulaski, White, Jasper Democratic Dec 4, 1837 to Dec 7, 1840 General Election Lost Reelection Bid
2   Sylvanus Everts Benton, Lake, LaPorte, Newton, Porter, Pulaski, White, Jasper Whig Dec 7, 1840 to Dec 6, 1841 General Election Redistricting
   Sylvanus Everts Lake, LaPorte, Porter Whig Dec 6, 1841 to Dec 4, 1843 Redistricting
3   Joseph W. Chapman Lake, LaPorte, Porter Democratic Dec 4, 1843 to Dec 7, 1846 General Election
4   Andrew Lawrence Osborn Lake, LaPorte, Porter Whig Dec 7, 1846 to Dec 3, 1849 General Election
5   Abraham Teegarden Lake, LaPorte, Porter Whig Dec 3, 1849 to Nov 3, 1852 General Election
6   Samuel I. Anthony Lake, LaPorte, Porter Democratic Nov 3, 1852 to Nov 5, 1856 General Election
7   Morgan H. Weir Lake, LaPorte, Porter Republican Nov 5, 1856 to Nov 3, 1858 General Election Redistricting
8   David Turner Jasper, Lake, Porter Republican Nov 3, 1858 to Nov 5, 1862 General Election
9   Ezra Wright Jasper, Lake, Newton, Porter Republican Nov 5, 1862 to Nov 7, 1866 General Election
10   Firman Church Jasper, Lake, Newton, Porter Republican Nov 7, 1866 to Nov 4, 1868 General Election Redistricting
   Firman Church Jasper, Lake, Newton, Porter Republican Nov 4, 1868 to Nov 9, 1870 Redistricting
11   Richard Caunter Wadge Lake, Porter Republican Nov 9, 1870 to Nov 4, 1874 General Election
12   De Forest Leslie Skinner Lake, Porter Democratic Nov 4, 1874 to Nov 6, 1878 General Election
13   Thomas Jefferson Wood Lake, Porter Democratic Nov 6, 1878 to Nov 8, 1882 General Election
14   Julius William Youche Lake, Porter Republican Nov 8, 1882 to Nov 3, 1886 General Election
15   Mark Lindsey De Motte Lake, Porter Republican Nov 3, 1886 to Nov 5, 1890 General Election
16   Johannes Kopelke Lake, Porter Democratic Nov 5, 1890 to Nov 7, 1894 General Election
17   William Henry Gostlin Lake, Porter Republican Nov 7, 1894 to Nov 9, 1898 General Election
18   Nathan Louis Agnew Lake, Porter Republican Nov 9, 1898 to Nov 5, 1902 General Election
19   Thomas Edwin Bell Lake, Porter Republican Nov 5, 1902 to Nov 7, 1906 General Election
20   Arthur Joseph Bowser Lake, Porter Republican Nov 7, 1906 to Nov 9, 1910 General Election
21   Frank Nathan Gavit Lake, Porter Republican Nov 9, 1910 to Nov 6, 1912 General Election Switched Parties
   Frank Nathan Gavit Lake, Porter Progressive Nov 6, 1912 to Nov 4, 1914 Switched Parties
22   Dwight M. Kinder Lake, Porter Republican Nov 4, 1914 to Nov 8, 1916 General Election Redistricting
23   James J. Nejdl Lake Republican Nov 8, 1916 to Nov 9, 1932 General Election
   Thomas Grant Lake Republican Nov 8, 1916 to Nov 3, 1920 General Election
   Dwight M. Kinder Jasper, Lake, Newton, Porter Republican Nov 8, 1916 to Nov 6, 1918 Redistricting
26   William Brown Jasper, Lake, Newton, Porter Republican Nov 6, 1918 to Nov 8, 1922 General Election Redistricting
27   Carl Emil Oliver Holmes Lake Republican Nov 3, 1920 to Nov 9, 1932 General Election
28   William Franklin Hodges Lake Republican Nov 8, 1922 to Nov 5, 1930 General Election
29   Frank C. Holman Lake Democratic Nov 5, 1930 to Nov 7, 1934 General Election
30   Fred Albert Egan Lake Democratic Nov 9, 1932 to Jun 1, 1934 General Election Resigned
   Harold Lee Strickland Lake Democratic Nov 9, 1932 to Aug 19, 1933 General Election Resigned
   Vacant Lake Aug 19, 1933 to Nov 7, 1934
   Vacant Lake Jun 1, 1934 to Nov 7, 1934
32   Frederick Foltz Eichhorn Lake Democratic Nov 7, 1934 to Nov 6, 1940 Special Election
   Raymond C. Sohl Lake Democratic Nov 7, 1934 to Nov 9, 1938 General Election
   Daniel David Lynch Lake Democratic Nov 7, 1934 to Nov 4, 1936 Special Election
35   Harvey J. Post Lake Democratic Nov 4, 1936 to Nov 6, 1940 General Election
36   Elliott Rifenburg Conroy Lake Democratic Nov 9, 1938 to Nov 4, 1942 General Election
37   Blaz Andrew Lucas, Sr. Lake Democratic Nov 6, 1940 to Nov 8, 1944 General Election
   Thomas J. Conroy Lake Democratic Nov 6, 1940 to Sep 26, 1943 General Election Died
39   Charles Francis Fleming Lake Democratic Nov 4, 1942 to Dec 1, 1948 General Election Assumed Other Office
   Vacant Lake Sep 26, 1943 to Nov 8, 1944
40   Edmund F. Makowski Lake Democratic Nov 8, 1944 to Nov 5, 1952 General Election
   Edward Leo Chubinski Lake Democratic Nov 8, 1944 to Nov 3, 1948 General Election
42   Walter Anthony Baran Lake Democratic Nov 3, 1948 to Nov 4, 1964 General Election
   Vacant Lake Dec 1, 1948 to Nov 8, 1950
43   Edward Leo Chubinski Lake Democratic Nov 8, 1950 to Nov 3, 1954 General Election
44   Eugene Henry Bainbridge Lake Democratic Nov 5, 1952 to Apr 1, 1961 General Election Resigned
45   William Carl Christy Lake Democratic Nov 3, 1954 to Nov 9, 1966 General Election Redistricting
   Vacant Lake Apr 1, 1961 to Nov 7, 1962
46   Walter Andrew Baran Lake Democratic Nov 7, 1962 to Nov 4, 1964 Special Election
47   Eugene Henry Bainbridge Lake Democratic Nov 4, 1964 to Nov 9, 1966 General Election Redistricting
   Paul Joseph Stanish Lake Democratic Nov 4, 1964 to Nov 9, 1966 General Election Redistricting
   Emery Lincoln Konrady Lake Democratic Nov 4, 1964 to May 1, 1966 General Election Died
   Vacant Lake May 1, 1966 to Nov 9, 1966
50   William Carl Christy District 1 Democratic Nov 9, 1966 to Nov 8, 1978 General Election
   Eugene Henry Bainbridge District 1 Democratic Nov 9, 1966 to Nov 8, 1972 Redistricting
   Paul Joseph Stanish District 1 Democratic Nov 9, 1966 to Nov 8, 1972 Redistricting
   Albert J. LaMere District 1 Democratic Nov 9, 1966 to Nov 4, 1970 General Election
   Walter Anthony Baran District 1 Democratic Nov 9, 1966 to Nov 6, 1968 General Election
55   Bernard Wendell Konrady District 1 Democratic Nov 6, 1968 to Nov 8, 1972 General Election
56   Adam Benjamin, Jr. District 1 Democratic Nov 4, 1970 to Nov 8, 1972 General Election Redistricting
   Adam Benjamin, Jr. District 4 Democratic Nov 8, 1972 to Nov 30, 1976 Redistricting Assumed Other Office
   James Arthur Gardner District 7 Republican Nov 8, 1972 to Nov 3, 1976 General Election
   Rudolph Clay, Sr. District 3 Democratic Nov 8, 1972 to Nov 3, 1976 General Election
   Ralph Joseph Potesta District 2 Republican Nov 8, 1972 to Nov 3, 1976 General Election Lost Reelection Bid
   Kenneth King Telle District 5 Republican Nov 8, 1972 to Nov 3, 1976 General Election
61   Katie Beatrice Greene Hall District 3 Democratic Nov 3, 1976 to Nov 10, 1982 General Election Assumed Other Office
   Mathias Kerger District 2 Democratic Nov 3, 1976 to Nov 5, 1980 General Election Lost Reelection Bid
   John Reginald Larson District 5 Republican Nov 3, 1976 to Nov 5, 1980 General Election
   Vacant District 4 Nov 30, 1976 to Dec 11, 1976
64   Peter John Bushemi District 4 Democratic Dec 11, 1976 to Nov 7, 1990 Appointed by Caucus
65   Frank E. Mrvan, Jr. District 1 Democratic Nov 8, 1978 to Jan 19, 1995 General Election Lost Contested Election
66   Ralph Joseph Potesta District 2 Republican Nov 5, 1980 to Nov 9, 1988 General Election Lost Reelection Bid
   Ernest F. Niemeyer District 6 Republican Nov 5, 1980 to Nov 7, 1984 General Election
   Vacant District 3 Nov 10, 1982 to Nov 20, 1982
68   Carolyn Allan Brown J. Mosby District 3 Democratic Nov 20, 1982 to Jan 19, 1990 Appointed by Caucus Died
69   Thurman T. Ferree District 2 Democratic Nov 7, 1984 to Nov 4, 1992 General Election Lost Renomination Bid
   Vacant District 3 Jan 19, 1990 to Feb 1, 1990
70   Earline Smith Rogers District 3 Democratic Feb 1, 1990 to Nov 9, 2016 Appointed by Caucus Did Not Run
71   Rose Ann Antich-Carr District 4 Democratic Nov 7, 1990 to Nov 25, 2005 General Election Assumed Other Office
72   Lonnie Randolph District 2 Democratic Nov 4, 1992 to Jul 31, 1998 General Election Judicial Appointment
73   Sandra Dempsey District 1 Republican Jan 19, 1995 to Nov 4, 1998 Won Contested Election Lost Reelection Bid
   Vacant District 2 Jul 31, 1998 to Aug 24, 1998
74   Sam Smith, Jr. District 2 Democratic Aug 24, 1998 to Nov 5, 2008 Appointed by Caucus Did Not Run
75   Frank E. Mrvan, Jr. District 1 Democratic Nov 4, 1998 to Present General Election Present
   Vacant District 4 Nov 6, 2002 to Dec 12, 2005 General Election
76   Karen Tallian District 4 Democratic Dec 12, 2005 to Present Appointed by Caucus Present
77   Lonnie Randolph District 2 Democratic Nov 5, 2008 to Present General Election Present
78   Dorothy S. (Sue) Landske District 6 Republican Nov 7, 2012 to Nov 5, 2014 General Election Did Not Run
79   Rick Niemeyer District 6 Republican Nov 5, 2014 to Present General Election Present
80   Eddie Melton District 3 Democratic Nov 9, 2016 to Present General Election Present