George Clarence Cole

Offices

Supt. of Public Instruction
Statewide
In office
Mar 15, 1931 to Jan 1, 1934

Party: Democratic
Assumed: General Election
Left: Resigned
Indiana House
Dearborn, Ohio Counties
In office
Nov 4, 1942 to Nov 6, 1946

Party: Democratic
Assumed: General Election
George Clarence Cole spent 6 years, 9 months, 22 days in office in Indiana, all of it at the state level.

Elections

1930–Supt. of Public Instruction WON
General Election–Tuesday, November 4, 1930
51.51%
George Clarence Cole*, Democratic, 615,494 votes
47.51%
Roy P. Wisehart (i), Republican, 567,679 votes
 0.61%
Allison E. Wrentmore, Prohibition, 7,283 votes
 0.33%
Jacob E. Schrader, Socialist, 3,934 votes
 0.05%
Herbert Green, Nationalist, 582 votes
Out of 1,194,972 votes casts, the margin of victory was 47,815 (4.00%)
1932–Supt. of Public Instruction WON
General Election–Tuesday, November 8, 1932
55.06%
George Clarence Cole (i)*, Democratic, 857,931 votes
42.90%
Ben H. Watt, Republican, 668,522 votes
 1.21%
Lilly Miller, Socialist, 18,835 votes
 0.58%
Fred M. Sageser, Prohibition, 9,085 votes
 0.13%
Fidella P. Judd, National, 2,011 votes
 0.12%
Herbert Gale Wise, Socialist Labor, 1,806 votes
Out of 1,558,190 votes casts, the margin of victory was 189,409 (12.16%)
In the 2 races we have results for, George Clarence Cole had a record of 2-0. That includes a record of 2-0 in 2 general elections.