Crawford F. Parker

Notable Facts

  • Served as Presiding Officer, Lt. Governor in the 90th General Assembly (1956-1958)
  • Served as Presiding Officer, Lt. Governor in the 91st General Assembly (1958-1960)

Offices

Secretary of State
Statewide
In office
Dec 1, 1952 to Dec 1, 1956

Party: Republican
Assumed: General Election
Left: Term Limited
Lieutenant Governor
Statewide
In office
Jan 14, 1957 to Jan 9, 1961

Party: Republican
Assumed: General Election
Left: Did Not Run
Crawford F. Parker spent 7 years, 11 months, 27 days in office in Indiana, all of it at the state level.

Elections

1952–Secretary of State WON
General Election–Tuesday, November 4, 1952
55.72%
Crawford F. Parker*, Republican, 1,070,951 votes
43.56%
Thomas William Callahan, Democratic, 837,202 votes
 0.67%
Dwight Wiebe, Prohibition, 12,963 votes
 0.05%
Viola M. Dawning, Progressive, 996 votes
Out of 1,922,112 votes casts, the margin of victory was 233,749 (12.16%)
1954–Secretary of State WON
General Election–Tuesday, November 2, 1954
51.02%
Crawford F. Parker (i)*, Republican, 811,318 votes
48.25%
Floyd Harper, Democratic, 767,284 votes
 0.72%
Raymond M. Morris, Prohibition, 11,488 votes
Out of 1,590,090 votes casts, the margin of victory was 44,034 (2.77%)
1956–Lieutenant Governor WON
General Election–Tuesday, November 6, 1956
55.91%
Crawford F. Parker*, Republican, 1,087,124 votes
43.68%
Bartel Zandstra, Democratic, 849,183 votes
 0.35%
Raymond M. Morris, Prohibition, 6,762 votes
 0.06%
Charley Lynch, Socialist Labor, 1,207 votes
Out of 1,944,276 votes casts, the margin of victory was 237,941 (12.23%)
1960–Governor LOST
General Election–Tuesday, November 8, 1960
50.39%
Matthew Empson Welsh*, Democratic, 1,072,717 votes
49.30%
Crawford F. Parker, Republican, 1,049,540 votes
 0.28%
J. Ralston Miller, Prohibition, 5,892 votes
 0.04%
Herman A. Kronewitter, Socialist Labor, 816 votes
Out of 2,128,965 votes casts, the margin of victory was 23,177 (1.09%)
In the 4 races we have results for, Crawford F. Parker had a record of 3-1. That includes a record of 3-1 in 4 general elections.