William D. Owen

Offices

U.S. House
District 10
In office
Mar 4, 1885 to Mar 4, 1891

Party: Republican
Assumed: General Election
Left: Lost Reelection Bid
Secretary of State
Statewide
In office
Jan 17, 1895 to Jan 17, 1899

Party: Republican
Assumed: General Election
Left: Term Limited
William D. Owen spent 10 years, 2 days in office in Indiana, including 6 years, 1 day at the federal level and 4 years, 1 day at the state level.

Elections

1888–U.S. House (District 10) WON
General Election–Tuesday, November 6, 1888
50.44%
William D. Owen (i)*, Republican, 19,546 votes
47.46%
Valentine Zimmerman, Democratic, 18,390 votes
 1.83%
Daniel Overholzer, Prohibition, 711 votes
 0.26%
Martin Johnson, Union Labor, 102 votes
Out of 38,749 votes casts, the margin of victory was 1,156 (2.98%)
1890–U.S. House (District 10) LOST
General Election–Tuesday, November 4, 1890
50.26%
David H. Patton*, Democratic, 17,262 votes
46.87%
William D. Owen (i), Republican, 16,100 votes
 2.78%
Henry I. Adams, Prohibition, 955 votes
 0.09%
John B. Milroy, People's (Populist), 31 votes
Out of 34,348 votes casts, the margin of victory was 1,162 (3.39%)
1894–Secretary of State WON
General Election–Tuesday, November 6, 1894
50.37%
William D. Owen*, Republican, 283,405 votes
42.43%
William R. Myers (i), Democratic, 238,732 votes
 5.22%
Charles A. Robinson, People's (Populist), 29,388 votes
 1.98%
Winford M. Taylor, Prohibition, 11,157 votes
Out of 562,682 votes casts, the margin of victory was 44,673 (7.94%)
1896–Secretary of State WON
General Election–Sunday, November 8, 1896
50.93%
William D. Owen (i)*, Republican, 320,854 votes
46.78%
Samuel M. Ralston, Democratic, 294,748 votes
 1.38%
Silas M. Holcomb, People's (Populist), 8,665 votes
 0.48%
Henry C. Pitts, Prohibition, 3,006 votes
 0.39%
James E. Ellsworth, National, 2,476 votes
 0.04%
Frederick Adams, Socialist, 261 votes
Out of 630,010 votes casts, the margin of victory was 26,106 (4.15%)
In the 4 races we have results for, William D. Owen had a record of 3-1. That includes a record of 3-1 in 4 general elections.