General Assembly Session Rosters

120th General Assembly

Long Session: January 3, 2017–April 21, 2017 (Organization Day: November 22, 2016)
Short Session: January 3, 2018–March 14, 2018 (Organization Day: November 21, 2017)
Special Session: May 14, 2018

Permalink for this session
Go to House of Representatives
SENATE
Presiding Officer, Senate President Pro Tempore: David Long (R)
R=Republican (41)D=Democrats (9)
 
Ronnie Alting
R–District 22

Eric Bassler
R–District 39

Vaneta G. Liley Becker
R–District 50

Mike Bohacek
R–District 8

Phil Boots
R–District 23

Rodric Bray
R–District 37

Jean Breaux
D–District 34

Liz Brown
R–District 15

Brian Buchanan
R–District 7
*Appointed by Caucus
James R. Buck
R–District 21

Ed Charbonneau
R–District 5

John Crane
R–District 24

Michael Crider
R–District 28

Mike Delph
R–District 29

Blake Doriot
R–District 12

Doug Eckerty
R–District 26

Jon Ford
R–District 38

Aaron Freeman
R–District 32

Sue Glick
R–District 13

Ron Grooms
R–District 46

Randall Head
R–District 18

Brandt Hershman
R–District 7
*Resigned
Travis Holdman
R–District 19

Erin Houchin
R–District 47

Howard (Luke) Kenley
R–District 20
*Resigned
Eric Koch
R–District 44

Dennis Kruse
R–District 14

Tim Lanane
D–District 25

Jean Leising
R–District 42

David Long
R–District 16

Eddie Melton
D–District 3

Jim Merritt
R–District 31

Mark Messmer
R–District 48

Ryan Mishler
R–District 9

Frank E. Mrvan, Jr.
D–District 1

Rick Niemeyer
R–District 6

David Niezgodski
D–District 10

Chip Perfect
R–District 43

Jeff Raatz
R–District 27

Lonnie Randolph
D–District 2

John C. Ruckelshaus
R–District 30

Jack Sandlin
R–District 36

Jim Smith
R–District 45

Victoria Spartz
R–District 20
*Appointed by Caucus
Mark Stoops
D–District 40

Karen Tallian
D–District 4

Greg Taylor
D–District 33

Jim Tomes
R–District 49

Greg Walker
R–District 41

R. Michael Young
R–District 35

Joseph C. Zakas
R–District 11

Andy Zay
R–District 17
*Appointed by Caucus
Go to Senate
HOUSE OF REPRESENTATIVES
Speaker of the House: Brian C. Bosma (R)
R=Republican (70)D=Democrats (30)
 
David Abbott
R–District 82
*Appointed by Caucus
Lloyd Arnold
R–District 74
*Gubernatorial Appointment
Terri Austin
D–District 36

Michael Ayelsworth
R–District 11

Ron Bacon
R–District 75

James Baird
R–District 44

Stephen Bartels
R–District 74
*Appointed by Caucus
John Bartlett
D–District 95

Burnett Patrick Bauer
D–District 6

Robert Behning
R–District 91

Gregory R. Beumer
R–District 33

Bruce Borders
R–District 45

Brian C. Bosma
R–District 88

Mike Braun
R–District 63
*Resigned
Tim Brown
R–District 41

Charlie Brown
D–District 3

Woody Burton
R–District 58

Martin Carbaugh
R–District 81

Bob Cherry
R–District 53

Ed Clere
R–District 72

Tony Cook
R–District 32

Wes Culver
R–District 49

Steve Davisson
R–District 73

Ed Delaney
D–District 86

Dale DeVon
R–District 5

Ryan Dvorak
D–District 8

Sean Eberhart
R–District 57

Jeff Ellington
R–District 62

Karen Engleman
R–District 70

Sue Errington
D–District 34

Dan Forestal
D–District 100

William C. Friend
R–District 23

David Frizzell
R–District 93

Randy Frye
R–District 67

Phil GiaQuinta
D–District 80

Terry Goodin
D–District 66

Douglas Gutwein
R–District 16

Carey Hamilton
D–District 87

Richard Hamm
R–District 56

Earl Lynn Harris, Jr.
D–District 2

Ryan Hatfield
D–District 77

Bob Heaton
R–District 46

Dave Heine
R–District 85

Todd Huston
R–District 37

Jack Edward Jordan
R–District 17

Christopher Judy
R–District 83

Mike Karickhoff
R–District 30

Clyde R. Kersey
D–District 43

Cindy Kirchhofer
R–District 89

Sheila Ann Johnston Klinker
D–District 27

Linda Lawson
D–District 1

Don Lehe
R–District 25

Matthew Lehmen
R–District 79

Dan Leonard
R–District 50

Shane M. Lindauer
R–District 63
*Appointed by Caucus
Jim Lucas
R–District 69

Randy Lyness
R–District 68

Karlee Macer
D–District 92

Kevin Mahan
R–District 31

Chris May
R–District 65

Peggy Mayfield
R–District 60

Wendy McNamara
R–District 76

Douglas Miller
R–District 48

Justin Moed
D–District 97

Bob Morris
R–District 84

Alan Morrison
R–District 42

Charles (Chuck) A. Moseley
D–District 10

Sharon Negele
R–District 13

Curt Nisly
R–District 22

David Ober
R–District 82
*Gubernatorial Appointment
Julie Olthoff
R–District 19

Scott D. Pelath
D–District 9

Matt Pierce
D–District 61

Gregory Porter
D–District 96

Jim Pressel
R–District 20

Cherrish Pryor
D–District 94

Mara Candelaria Reardon
D–District 12

Kathy Kreag Richardson
R–District 29

Thomas Saunders
R–District 54

Donna Schaibley
R–District 24

Robin Shackleford
D–District 98

Sally Siegrist
R–District 26

Hal Slager
R–District 15

Ben Smaltz
R–District 52

Vernon G. Smith
D–District 14

Milo E. Smith
R–District 59

Edmond Soliday
R–District 4

Mike Speedy
R–District 90

Steven R. Stemler
D–District 71

Greg Steuerwald
R–District 40

Holli Sullivan
R–District 78

Vanessa Summers
D–District 99

Joe Taylor
D–District 7

Jeffrey A. Thompson
R–District 28

Gerald (Jerry) R. Torr
R–District 39

Heath VanNatter
R–District 38

Thomas Washburne
R–District 64

Timothy Wesco
R–District 21

David A. Wolkins
R–District 18

Melanie Wright
D–District 35

John Young
R–District 47

Denny Zent
R–District 51

Cindy Ziemke
R–District 55

Choose Legislative Session:

Session Type:

Order Members By:

Party Colors
Show party colors?

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Latest Database Updates

Latest Blog Posts

Hoosiers to Know