John Worth Kern

Notable Facts

  • Served as U.S. Senate Democratic Caucus Chair (Democratic) from 1913-1917

Offices

Indiana Senate
Marion County
In office
Nov 9, 1892 to Nov 4, 1896

Party: Democratic
Assumed: General Election
U.S. Senate
Class 1
In office
Mar 4, 1911 to Mar 4, 1917

Party: Democratic
Assumed: Elected by Legislature
Left: Lost Reelection Bid
John Worth Kern spent 9 years, 11 months, 28 days in office in Indiana, including 6 years, 2 days at the federal level and 3 years, 11 months, 26 days at the state level.

Elections

1900–Governor LOST
General Election–Tuesday, November 6, 1900
50.54%
Winfield T. Durbin*, Republican, 331,531 votes
46.70%
John Worth Kern, Democratic, 306,368 votes
 2.05%
Charles N. Eckhart, Prohibition, 13,451 votes
 0.34%
John W. Kelly, Social Democratic, 2,240 votes
 0.23%
Alonzo G. Burkhart, People's (Populist), 1,504 votes
 0.10%
Philip H. More, Socialist, 644 votes
 0.03%
M. A. Wilson, Union Reform, 227 votes
Out of 655,965 votes casts, the margin of victory was 25,163 (3.84%)
1904–Governor LOST
General Election–Tuesday, November 8, 1904
53.51%
James Franklin (Frank) Hanly*, Republican, 359,362 votes
40.95%
John Worth Kern, Democratic, 274,998 votes
 3.38%
Felix T. McWhirter, Prohibition, 22,690 votes
 1.64%
Matthew Hallenberger, Socialist, 10,991 votes
 0.31%
Leroy Templeton, People's (Populist), 2,065 votes
 0.21%
E. J. Dillon, Socialist Labor, 1,437 votes
Out of 671,543 votes casts, the margin of victory was 84,364 (12.56%)
1916–U.S. Senate (Class 1) LOST
General Election–Tuesday, November 7, 1916
47.77%
Harry Stewart New*, Republican, 337,089 votes
46.14%
John Worth Kern (i), Democratic, 325,588 votes
 3.05%
Joseph Zimmerman, Socialist, 21,558 votes
 2.21%
Elwood Haynes, Prohibition, 15,598 votes
 0.61%
John Napier Dyer, Progressive, 4,272 votes
 0.22%
Ira J. Baker, Socialist Labor, 1,562 votes
Out of 705,667 votes casts, the margin of victory was 11,501 (1.63%)
In the 3 races we have results for, John Worth Kern had a record of 0-3. That includes a record of 0-3 in 3 general elections.