Adams Allen Bartholomew Benton Blackford Boone Brown Carroll Cass Clark Clay Clinton Crawford Daviess Dearborn Decatur DeKalb Delaware Dubois Elkhart Fayette Floyd Fountain Franklin Fulton Gibson Grant Greene Hamilton Hancock Harrison Hendricks Henry Howard Huntington Jackson Jasper Jay Jefferson Jennings Johnson Knox Kosciusko LaGrange Lake LaPorte Lawrence Madison Marion Marshall Martin Miami Monroe Montgomery Morgan Newton Noble Ohio Orange Owen Parke Perry Pike Porter Posey Pulaski Putnam Randolph Ripley Rush St. Joseph Scott Shelby Spencer Starke Steuben Sullivan Switzerland Tippecanoe Tipton Union Vanderburgh Vermillion Vigo Wabash Warren Warrick Washington Wayne Wells White Whitley

Lake County

Established: February 1, 1836
Named for: Lake Michigan
County seat: Crown Point
Other cities/towns: East Chicago, Gary, Hammond, Hobart, Lake Station, Whiting
County number: 45

Chronological listing of State Representatives for Lake County
Permalink
# Office Holder Counties/District Party Tenure
1   Jeremiah Hamell Lake, Newton, Porter Whig Dec 4, 1837 to Dec 3, 1838
2   George Cline Lake, Newton, Porter Democratic Dec 3, 1838 to Dec 2, 1839
3   Lewis Warriner Lake, Newton, Porter Democratic Dec 2, 1839 to Dec 7, 1840
4   Seneca Ball Lake, Newton, Porter Whig Dec 7, 1840 to Dec 6, 1841
5   Lewis Warriner Lake, Porter Democratic Dec 6, 1841 to Dec 5, 1842
6   Adam S. Campbell Lake, Porter Democratic Dec 5, 1842 to Dec 4, 1843
7   Alexander McDonald Lake, Porter Democratic Dec 4, 1843 to Dec 2, 1844
8   Samuel I. Anthony Lake, Porter Democratic Dec 2, 1844 to Dec 1, 1845
9   Alexander McDonald Lake, Porter Democratic Dec 1, 1845 to Dec 7, 1846
10   Harvey E. Woodruff Lake, Porter Democratic Dec 7, 1846 to Dec 6, 1847
11   Alexander McDonald Lake, Porter Democratic Dec 6, 1847 to Dec 4, 1848
12   Benjamin N. Spencer Lake, Porter Democratic Dec 4, 1848 to Dec 3, 1849
13   Lewis Warriner Lake, Porter Democratic Dec 3, 1849 to Dec 30, 1850
14   William M. Harrison Lake, Porter Democratic Dec 30, 1850 to Dec 1, 1851
15   Alexander McDonald Lake Democratic Dec 1, 1851 to Nov 8, 1854
16   David Turner Lake Indiana People's Party Nov 8, 1854 to Nov 5, 1856
17   Alexander McDonald Lake Republican Nov 5, 1856 to Nov 3, 1858
18   Elihu Griffin Lake Republican Nov 3, 1858 to Nov 7, 1860
19   Bartlett Woods Lake Republican Nov 7, 1860 to Nov 5, 1862
20   David K. Pettibone Lake Republican Nov 5, 1862 to Nov 9, 1864
21   Bartlett Woods Lake Republican Nov 9, 1864 to Nov 7, 1866
22   Hiram Wason Lake Republican Nov 7, 1866 to Nov 4, 1868
23   Elisha Chapman Field Lake Republican Nov 4, 1868 to Nov 9, 1870
24   Martin Miller Wood Lake Republican Nov 9, 1870 to Nov 4, 1874
25   Samuel Ames Lake Republican Nov 4, 1874 to Nov 6, 1878
26   Thaddeus Seymour Fancher Lake Republican Nov 6, 1878 to Nov 8, 1882
27   Harvey Pettibone Lake Republican Nov 8, 1882 to Nov 5, 1884
28   August Klaas Lake Democratic Nov 5, 1884 to Nov 3, 1886
29   Joseph A. Little Lake Republican Nov 3, 1886 to Nov 7, 1888
30   Henry H. Ragon Lake Republican Nov 7, 1888 to Nov 5, 1890
31   Adam R. Ebert Lake Democratic Nov 5, 1890 to Nov 9, 1892
32   Jerome Dinwiddie Lake Republican Nov 9, 1892 to Nov 4, 1896
33   William H. Rifenburg Lake Republican Nov 4, 1896 to Nov 7, 1900
34   Armanis Francis Knotts Jasper, Lake Republican Nov 9, 1898 to Nov 7, 1900
35   John N. Beckman Jasper, Lake Republican Nov 7, 1900 to Nov 5, 1902
   John George Erdlitz Lake Republican Nov 7, 1900 to Nov 5, 1902
37   John N. Beckman Lake Republican Nov 5, 1902 to Nov 7, 1906
   Jesse Everett Wilson Jasper, Lake Republican Nov 5, 1902 to Nov 7, 1906
39   Schuyler Colfax Dwyer Lake, Newton Republican Nov 7, 1906 to Nov 4, 1908
   Edward Simon Lake, Newton Democratic Nov 7, 1906 to Nov 4, 1908
41   William H. Kliver Lake, Newton Republican Nov 4, 1908 to Nov 9, 1910
   Edward W. Wickey Lake Republican Nov 4, 1908 to Nov 9, 1910
43   Willard Bayard Van Horne, Sr. Lake, Newton Republican Nov 9, 1910 to Nov 8, 1916
   Michael Grimmer Lake Republican Nov 9, 1910 to Nov 6, 1912
45   Barney Andrew Carter Lake Democratic Nov 6, 1912 to Nov 4, 1914
46   Edwin C. Davis Lake Republican Nov 4, 1914 to Nov 6, 1918
47   Jay Glenn Harris Lake Republican Nov 8, 1916 to Nov 5, 1930
   James I. Day Lake Republican Nov 8, 1916 to Nov 5, 1924
   John Jay Overmyer Lake, Porter Republican Nov 8, 1916 to Nov 8, 1922
   Andrew Henry Sambor Lake Republican Nov 8, 1916 to Nov 3, 1920
51   Otto Glenn Fifield Lake Republican Nov 6, 1918 to Nov 8, 1922
52   Oscar Alexander Ahlgren Lake Republican Nov 3, 1920 to Nov 5, 1924
53   John William Thiel Lake Republican Nov 8, 1922 to Nov 5, 1930
   William Austin Hill Lake, Porter Republican Nov 8, 1922 to Nov 3, 1926
   William M. Love Lake Republican Nov 8, 1922 to Nov 5, 1924
56   Henry F. Battermann Lake Republican Nov 5, 1924 to Nov 5, 1930
   Frederick George Lisius Lake Republican Nov 5, 1924 to Nov 3, 1926
   Willis Emery Roe Lake Republican Nov 5, 1924 to Nov 3, 1926
59   Oscar Alexander Ahlgren Lake Republican Nov 3, 1926 to Nov 5, 1930
   Thomas Grant Lake Republican Nov 3, 1926 to Nov 5, 1930
   John W. Scott Lake, Porter Republican Nov 3, 1926 to Nov 5, 1930
62   Balthasar Hoffman Lake, Porter Democratic Nov 5, 1930 to Nov 8, 1944
   John Floyd Cory Lake Democratic Nov 5, 1930 to Nov 7, 1934
   John Clinn Ellyson Lake Democratic Nov 5, 1930 to Nov 7, 1934
   Fred Albert Egan Lake Democratic Nov 5, 1930 to Nov 9, 1932
   John E. Fary Lake Democratic Nov 5, 1930 to Nov 9, 1932
   Walter Edward Stanton Lake Democratic Nov 5, 1930 to Nov 9, 1932
68   Martin Joseph Downey Lake Democratic Nov 9, 1932 to Nov 9, 1938
   Robert L. Stanton Lake Democratic Nov 9, 1932 to Nov 4, 1936
   Christian T. Lassen Lake Democratic Nov 9, 1932 to Nov 7, 1934
71   John Eugene Roszkowski Lake Democratic Nov 7, 1934 to Nov 9, 1938
   Joseph Edward Klen Lake Democratic Nov 7, 1934 to Nov 4, 1936
   William Crocker Morris, Jr. Lake Democratic Nov 7, 1934 to Nov 4, 1936
74   Russell N. Gavit Lake Democratic Nov 4, 1936 to Nov 4, 1942
   Joseph Klein Lake Democratic Nov 4, 1936 to Nov 6, 1940
   Thomas William Callahan Lake Democratic Nov 4, 1936 to Nov 9, 1938
77   Edward Leo Chubinski Lake Democratic Nov 9, 1938 to Nov 4, 1942
   Joseph Edward Klen Lake Democratic Nov 9, 1938 to Nov 4, 1942
   Warren Barney McAfee Lake Democratic Nov 9, 1938 to Nov 6, 1940
80   James Sherman Hunter Lake Democratic Nov 6, 1940 to Sep 15, 1965
   Frank J. O'Rourke Lake Democratic Nov 6, 1940 to Nov 6, 1946
82   Bernadine (Betty) Malinka Lake Democratic Nov 4, 1942 to Nov 3, 1948
   McMannomy (Mick) Coffing Lake Democratic Nov 4, 1942 to Nov 8, 1944
   Martin Joseph Downey Lake Democratic Nov 4, 1942 to Nov 8, 1944
85   James M. Callahan Lake Democratic Nov 8, 1944 to Nov 6, 1946
   Louis Frank Churilla Lake, Porter Democratic Nov 8, 1944 to Nov 6, 1946
   Stanley Kwiat Lake Democratic Nov 8, 1944 to Nov 6, 1946
88   Joseph Klein Lake Democratic Nov 6, 1946 to Nov 3, 1954
   Walter Anthony Baran Lake Democratic Nov 6, 1946 to Nov 3, 1948
   Martin Joseph Downey Lake Democratic Nov 6, 1946 to Nov 3, 1948
   Clyde Hunter, Sr. Lake, Porter Republican Nov 6, 1946 to Nov 3, 1948
92   Samuel Joseph Bushemi Lake Democratic Nov 3, 1948 to Nov 3, 1954
   Louis Frank Churilla Lake Democratic Nov 3, 1948 to Jun 7, 1954
   Nick Balog, Jr. Lake, Porter Democratic Nov 3, 1948 to Nov 8, 1950
   Carl Franklin Davis Lake Democratic Nov 3, 1948 to Nov 8, 1950
96   Bernadine (Betty) Malinka Lake Democratic Nov 8, 1950 to Nov 7, 1956
   Peter Dyni Bartock, Sr. Lake, Porter Democratic Nov 8, 1950 to Nov 3, 1954
   Vacant Lake Jun 7, 1954 to Nov 3, 1954
98   William E. Babincsak Lake Democratic Nov 3, 1954 to Nov 9, 1966
   Mildred Kopack Churilla Lake Democratic Nov 3, 1954 to Nov 7, 1962
   Joseph Edward Klen Lake Democratic Nov 3, 1954 to Nov 7, 1962
   Alice Mathias Sabo Brown Lake, Porter Democratic Nov 3, 1954 to Nov 7, 1956
102   Carl Edward Bell Lake, Porter Republican Nov 7, 1956 to Nov 5, 1958
   Edward Phillip Keck Lake Republican Nov 7, 1956 to Nov 5, 1958
104   Nick Balog, Jr. Lake, Porter Democratic Nov 5, 1958 to Nov 9, 1960
   Marion J. Bushemi Lake Democratic Nov 5, 1958 to Nov 9, 1960
106   Anna Maloney Lake Democratic Nov 9, 1960 to Nov 9, 1966
   Paul John Hric Lake, Porter Democratic Nov 9, 1960 to Nov 4, 1964
108   Marion J. Bushemi Lake Democratic Nov 7, 1962 to Nov 9, 1966
   Benjamin John Lesniak, Jr. Lake Democratic Nov 7, 1962 to Nov 9, 1966
110   Nickolas V. Angel Lake Democratic Nov 4, 1964 to Nov 9, 1966
   Victoria Caesar Lake Democratic Nov 4, 1964 to Nov 9, 1966
   Arthur R. Murakowski Lake Democratic Nov 4, 1964 to Nov 9, 1966
   Edward J. Raskosky Lake Democratic Nov 4, 1964 to Nov 9, 1966
   Francis T. Grandys Lake Democratic Nov 4, 1964 to Aug 10, 1965
   Vacant Lake Aug 10, 1965 to Nov 9, 1966
   Vacant Lake Sep 15, 1965 to Nov 9, 1966
115   Paul John Hric District 1 Democratic Nov 9, 1966 to Nov 3, 1982
   Phillip Eugene Bainbridge District 1 Democratic Nov 9, 1966 to Nov 8, 1972
   Marion J. Bushemi District 1 Democratic Nov 9, 1966 to Nov 8, 1972
   Anna Maloney District 1 Democratic Nov 9, 1966 to Nov 8, 1972
   Arthur R. Murakowski District 1 Democratic Nov 9, 1966 to Nov 8, 1972
   William E. Babincsak District 1 Democratic Nov 9, 1966 to Nov 4, 1970
   Walter Andrew Baran District 1 Democratic Nov 9, 1966 to Nov 4, 1970
   Adam Benjamin, Jr. District 1 Democratic Nov 9, 1966 to Nov 4, 1970
   Nickolas V. Angel District 1 Democratic Nov 9, 1966 to Nov 6, 1968
   Victoria Caesar District 1 Democratic Nov 9, 1966 to Nov 6, 1968
   Benjamin John Lesniak, Jr. District 1 Democratic Nov 9, 1966 to Nov 6, 1968
126   Richard John Lesniak District 1 Democratic Nov 6, 1968 to Nov 8, 1972
   Anthony J. Zaleski, Jr. District 1 Democratic Nov 6, 1968 to Nov 8, 1972
   Jose Arredondo District 1 Democratic Nov 6, 1968 to Nov 4, 1970
129   John Francis Mahoney District 1 Democratic Nov 4, 1970 to Aug 11, 1973
   Walter Louis Baran District 1 Democratic Nov 4, 1970 to Nov 8, 1972
   Victoria Caesar District 1 Democratic Nov 4, 1970 to Nov 8, 1972
   Chester F. Dobis District 1 Democratic Nov 4, 1970 to Nov 8, 1972
133   Anthony J. Zaleski, Jr. District 2 Democratic Nov 8, 1972 to Nov 3, 1982
   Chester F. Dobis District 3 Democratic Nov 8, 1972 to Nov 3, 1982
   Jerome James Reppa District 4 Republican Nov 8, 1972 to Nov 3, 1982
   Elwood Brown Fifield District 4 Republican Nov 8, 1972 to Sep 8, 1979
   Jewell Gene Harris District 5 Democratic Nov 8, 1972 to Nov 8, 1978
   Phillip Eugene Bainbridge District 2 Democratic Nov 8, 1972 to Jun 15, 1978
   Marion J. Bushemi District 3 Democratic Nov 8, 1972 to Nov 5, 1976
   John Reginald Larson District 6 Republican Nov 8, 1972 to Nov 3, 1976
   Steve L. Collins District 6 Republican Nov 8, 1972 to Nov 6, 1974
   Robert L. Freeland, Jr. District 5 Democratic Nov 8, 1972 to Nov 6, 1974
   Vacant District 1 Aug 11, 1973 to Sep 5, 1973
143   Donnabelle Louise Rentner Mahoney District 1 Democratic Sep 5, 1973 to Nov 3, 1976
144   Katie Beatrice Greene Hall District 5 Democratic Nov 6, 1974 to Nov 3, 1976
   Gregory Strahl Reising District 6 Democratic Nov 6, 1974 to Nov 3, 1976
146   Steve L. Collins District 6 Republican Nov 3, 1976 to Nov 3, 1982
   Rayfield Fisher District 5 Democratic Nov 3, 1976 to Nov 5, 1980
   Esther Marie Bulza Wilson District 6 Democratic Nov 3, 1976 to Nov 5, 1980
   Arthur R. Murakowski District 1 Democratic Nov 3, 1976 to Nov 8, 1978
   Vacant District 3 Nov 5, 1976 to Dec 11, 1976
150   William Drozda District 3 Democratic Dec 11, 1976 to Nov 3, 1982
151   Peter Katic District 2 Democratic Jun 15, 1978 to Nov 3, 1982
   Vacant District 2 Jun 15, 1978 to Jul 15, 1978
152   Carolyn Allan Brown J. Mosby District 5 Democratic Nov 8, 1978 to Nov 3, 1982
   Mary Jean Miller Pettersen District 1 Democratic Nov 8, 1978 to Nov 3, 1982
   Vacant District 4 Sep 8, 1979 to Oct 9, 1979
154   Esther Lillian Harper Fifield District 4 Republican Oct 9, 1979 to Nov 3, 1982
155   Ralph Donald Ayres District 6 Republican Nov 5, 1980 to Nov 3, 1982
   Jules Blake Taylor District 5 Democratic Nov 5, 1980 to Jan 7, 1981
   Vacant District 5 Jan 7, 1981 to Feb 4, 1981
157   Rayfield Fisher District 5 Democratic Feb 4, 1981 to Nov 3, 1982
158   Chester F. Dobis District 13 Democratic Nov 3, 1982 to Nov 7, 2012
   Esther Marie Bulza Wilson District 10 Democratic Nov 3, 1982 to Nov 4, 1998
   Walter John Roorda District 16 Republican Nov 3, 1982 to Jun 4, 1993
   Paul John Hric District 11 Democratic Nov 3, 1982 to Nov 4, 1992
   Ralph Donald Ayres District 10 Republican Nov 3, 1982 to Nov 4, 1992
   Charlie Brown District 14 Democratic Nov 3, 1982 to Nov 4, 1992
   Earl Lynn Harris District 12 Democratic Nov 3, 1982 to Nov 4, 1992
   Jerome James Reppa District 15 Republican Nov 3, 1982 to Nov 7, 1990
   Esther Lillian Harper Fifield District 15 Republican Nov 3, 1982 to Nov 7, 1990
   Mary Jean Miller Pettersen District 11 Democratic Nov 3, 1982 to Nov 5, 1986
   Peter Katic District 12 Democratic Nov 3, 1982 to Nov 22, 1983
   Carolyn Allan Brown J. Mosby District 14 Democratic Nov 3, 1982 to Nov 20, 1982
   Vacant District 14 Nov 20, 1982 to Dec 11, 1982
170   Earline Smith Rogers District 14 Democratic Dec 11, 1982 to Feb 1, 1990
   Vacant District 12 Nov 22, 1983 to Dec 19, 1983
171   Jesse Michael Villalpando, Jr. District 12 Democratic Dec 19, 1983 to Jul 1, 2000
172   John S. Matonovich District 11 Democratic Nov 5, 1986 to Nov 9, 1994
   Vacant District 14 Feb 1, 1990 to Feb 11, 1990
173   Vernon G. Smith District 14 Democratic Feb 11, 1990 to Present
174   Timothy Fesko District 15 Republican Nov 7, 1990 to Oct 7, 1999
   James Conlon District 15 Republican Nov 7, 1990 to Nov 4, 1992
176   Charlie Brown District 3 Democratic Nov 4, 1992 to Nov 7, 2018
   Earl Lynn Harris District 2 Democratic Nov 4, 1992 to Mar 23, 2015
   Ron Tabaczynski District 1 Democratic Nov 4, 1992 to Nov 4, 1998
   James Conlon District 19 Republican Nov 4, 1992 to Nov 6, 1996
180   Dan C. Stevenson District 11 Democratic Nov 9, 1994 to Nov 7, 2012
181   Linda Lawson District 1 Democratic Nov 6, 1996 to Nov 7, 2018
   Vacant District 15 Oct 7, 1999 to Oct 20, 1999
182   Dan Dumezich District 15 Republican Oct 20, 1999 to Nov 6, 2002
183   John Aguilera District 12 Democratic Jul 1, 2000 to Nov 8, 2006
184   Don Lehe District 15 Republican Nov 6, 2002 to Nov 7, 2012
   Robert D. Kuzman District 19 Democratic Nov 6, 2002 to Jun 26, 2007
   Ralph Donald Ayres District 4 Republican Nov 6, 2002 to Nov 8, 2006
187   Mara Candelaria Reardon District 12 Democratic Nov 8, 2006 to Nov 5, 2014
   Vacant District 19 Nov 8, 2006 to Jul 9, 2007
188   Hal Slager District 15 Republican Jul 9, 2007 to Nov 7, 2018
189   Rick Niemeyer District 11 Republican Nov 7, 2012 to Nov 5, 2014
   Shelli VanDenburgh District 19 Democratic Nov 7, 2012 to Nov 5, 2014
   Charles (Chuck) A. Moseley District 10 Democratic Nov 7, 2012 to Present
192   Julie Olthoff District 19 Republican Nov 5, 2014 to Nov 7, 2018
   William Fine District 12 Republican Nov 5, 2014 to Nov 9, 2016
   Michael Aylesworth District 11 Republican Nov 5, 2014 to Present
   Vacant District 2 Mar 23, 2015 to Apr 20, 2015
195   Donna Harris District 2 Democratic Apr 20, 2015 to Nov 9, 2016
196   Earl Lynn Harris, Jr. District 2 Democratic Nov 9, 2016 to Present
   Mara Candelaria Reardon District 12 Democratic Nov 9, 2016 to Present
198   Lisa Beck District 19 Democratic Nov 7, 2018 to Present
   Ragen Hatcher District 3 Democratic Nov 7, 2018 to Present
   Carolyn B. Jackson District 1 Democratic Nov 7, 2018 to Present
   Chris Chyung District 15 Democratic Nov 7, 2018 to Present